Urząd miasta Czeladź

Urząd miasta Czeladź

niedziela, 19 grudnia 2010

HERB MIASTA

HISTORIA CZELADZKICH HERBÓW.

Herb Czeladzi - wikipedia
           Pierwszy herb, a ściślej pieczęć miasta Czeladzi przedstawiała wizerunek św. Stanisława biskupa krakowskiego. W Czeladzi św. Stanisław od niepamiętnych czasów był otaczany szczególną czcią stąd niewątpliwie taki a nie inny wygląd czeladzkiego herbu, który w tej formie przetrwał do 1792 roku. "Wiadomości numizmatyczno-historyczne" z roku 1903, szczegółowo opisują pieczęć (herb) Czeladzi występujący w XVI i XVII wieku jako postać św. Stanisława w stroju pontyfikalnym z pastorałem z lewej, a błogosławiącego prawą ręką. Dookoła sylwetki umieszczone są napisy SANCTUS STANISLAS SIGILLUM + OPIDI + CELEZI.



           Herb miasta z roku 1792, który w mniej lub bardziej zmienionej formie przetrwał do dziś przedstawia murowaną, dwukondygnacyjną, otoczoną murem budowlę określaną w królewskich przywilejach jako wieża starożytna murowana. Dokładnie 27 kwietnia 1792 roku Czeladź uzyskała od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego szczególne przywileje, w tym nowy herb."żeby zaś tak sam Magistrat iako y Sąd Mieyski Mieyscowy pewnego znaku na pieczęci do Dzieł urzędowych używać mógł y oddzielnym toż miasto szczyciło się herbem nadajemy onemu za Herb wieżę Starożytną Murowaną, z trzema oknami osobnym wkoło murem obtoczoną którego Muru część jedna nad rzeką Brynicą jest położona iaki się tu odmalowany widzieć daje" - tak brzmi tekst zapisu o nowym herbie.

Oryginalny dokument znajduje się w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.
            Co dokładnie przedstawia nasz herb ? Czym była owa starożytna wieża ? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, a w dostępnej literaturze wersji jest co najmniej kilka. Pierwsza z nich mówi o tym, że może to być wizerunek budowli, która kiedyś stała na tzw. Łęgu nad Brynicą i spełniała rolę latarni lub wieży obserwacyjnej. Została ona zniszczona przez wielką powódź w XVIII wieku. Wieża ta była jednak drewniana. Druga wersja odnosi się do kultu św. Stanisława i zakłada, że herb przedstawia romańską rotundę pod wezwaniem św. Michała Archanioła na Skałce w Krakowie, w której 11 kwietnia 1079 roku poniósł on męczeńską śmierć. Kolejna mówi o tym, że jest to wieża zamku siewierskiego siedziby Księstwa Siewierskiego, któremu przez długi czas była podległa Czeladź. Jak jest naprawdę tego pewnie już się nie dowiemy. 

Wzór herbu opracowany na zlecenie burmistrza Antoniego Rączaszka w roku 1924. Dopiero w roku 1936 został zaakceptowany przez Ministerstwo Administracji i obowiązywał do 30 stycznia 2008 r.

Wzór herbu został przyjety w roku 1992 na podstawie wzoru z Przywileju króla Stanisława Augusta. Nie miał akceptacji Komisji Heraldycznej. W roku 2004 Rada Miejska uchyliła go.



Obecny herb i flaga miasta Czeladź zaprojektowany przez Zbigniewa Solarskiego i konsultowany z burmistrzem Markiem Mrozowskim.

Pieczęcie

                  29 listopada 2007 roku Rada Miejska podczas obrad uchwaliła nowy herb, flagę i pieczęcie Miasta Czeladź. Po kilku latach bez pozytywnie zaopiniowanego przez Komisję Heraldyczną herbu, nasze miasto wreszcie doczekało się takiego który posiada akceptację Komisji. Herb obowiązuje od 30 stycznia 2008 r.
Obecny projekt herbu, swą symboliką nawiązuje do wzorca historycznego. W polu błękitnym tarczy ma białą wieżę z trzema czarnymi oknami, białym murem z flankami i symbolem rzeki. Wieża z trzema oknami symbolizuje wolność, zaś mur symbolizuje miasto, co stanowi nawiązanie do herbu z 1792 roku, kiedy to Czeladź stała się Wolnym Miastem Rzeczpospolitej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz